Dla sprawcy - Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Dla sprawcy

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Informacja dla osób stosujących przemoc

NIEZALEŻNIE OD TEGO, ILE CZŁOWIEK ZAWINIŁ ZAWSZE MA SZANSĘ NA TO, ABY DALEJ BYĆ CZŁOWIEKIEM WARTOŚCIOWYM I SZCZĘŚLIWYM

W WIELU PRZYPADKACH WYMAGA TO PONOSZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI, ZAPŁACENIA SWOICH DŁUGÓW

NIE ZWLEKAJ IM WCZEŚNIEJ SPRÓBUJESZ ZATRZYMAĆ PRZEMOC TYM WIĘCEJ DA SIĘ URATOWAĆ!

Stosowanie przemocy wobec bliskich nie jest bynajmniej rzadkim zjawiskiem. Nie oznacza to, że powinno być tolerowane lub niezauważone. W większości przypadków dotyczy to:
  • rodziców wychowujących dzieci
  • osób pozostających w bliskim stosunku z partnerką/partnerem, żoną/mężem, konkubiną/konkubentem
  • osób pozostających w bliskim stosunku z osobą starszą, schorowaną, niepełnosprawną

Wkroczenie na drogę przemocy jest łatwą rzeczą. Wielu z nas to spotyka w różnych sytuacjach życiowych. Niestety przemoc jest potworną pułapką, która działa jak narkotyk, im bardziej w niej tkwisz i zagłębiasz się to tym trudniej jest z niej wyjść, bowiem zadawany ból i cierpienie trudno zapomnieć i odpuścić.
Niektórzy panicznie się boją stracić kontrolę nad drugim człowiekiem a im więcej jej mają tym więcej jej potrzebują doprowadzając często do zniewolenia w imieniu miłości.
Niezależnie od tego jak zaawansowana jest przemoc oraz jakie działania podjęła osoba krzywdzona ( policja, sąd, wyprowadziła się, rozwodzi się, itp.) nigdy nie jest za późno abyś próbował wyjść z tej pułapki.

To wymaga odwagi, lecz zmiany mogą tylko polepszyć twoje życie.

Jak to jest możliwe, że kochający mąż lub rodzic dopuszcza się krzywdzenia tych, których jak twierdzi, jednoczenie kocha?

Otóż odpowiedź na tę zagadkę tkwi w wielu miejscach naszego życia gdzie wspólnie z innymi próbujemy współżyć.
  • Najczęściej te osoby w przeszłości same były ofiarami czyjejś przemocy,
  • Posiadają przekonania, że konflikty rozwiązuje się za pomocą siły, a że są silniejsze to narzucają swoje zadanie i poglądy,
  • Są przekonane, że strach jest skutecznym sposobem na zapewnienie szacunku, bo tego się uczyły wcześniej od silniejszych od nich,
  • Nie umieją panować nad swoją złością i gniewem, tracą kontrolę nad sobą,
  • Nie wiedzą jak wpływać na drugą osobę bez przymuszania i przemocy,
  • Mają autorytarne poglądy, zresztą kształtowane w sprzyjających warunkach historyczno-społecznych,
  • Uważają, że kobieta i dzieci są ich własnością,
  • Są przywiązane do stereotypów odnośnie „prawdziwych mężczyzn i kobiet”,
  • Nie umieją się posługiwać swoimi uczuciami w kontaktach z innymi ludźmi.

Właściwości osób stosujących przemoc wobec bliskich
Najczęściej osoba, która została oskarżona o przemoc uważa, że: jest to pomówienie, złośliwość.
Jest tym faktem: zaskoczona, sama czuje się atakowana.
Jest przekonana, że osoba przez nią krzywdzona: przesadza, sama jest sobie winna, ponieważ albo prowokuje albo nie spełnia oczekiwań, a w wielu przypadkach rozkazów i poleceń.
Jej reakcją jest: próba usprawiedliwienia swojego zachowania głównie poprzez przerzucanie odpowiedzialności za zaistniałą sytuację na drugą osobę, często poszkodowaną.
Często rodzic mówi „gdybyś Ty się mnie słuchał, to Ja bym nie musiał Cię bić”, albo mężczyzna do kobiety „gdybyś mnie nie prowokowała lub była posłuszna to Ja bym nie musiał Cię ukarać”.

Być może nie odzyskasz tego, co jest dla Ciebie ważne, czasem straty są nie odwracalne, czasem osoby wobec których stosowano przemoc potrzebują dużo czasu, aby się przekonać, że to się nie powtórzy.
Lecz to, co możesz na pewno odzyskać to godność dla siebie samego. Możesz nauczyć się żyć bez przemocy. Można powrócić na drogę spokoju i próbować prowadzić swoje życie tak, aby mieć z tego satysfakcję i móc obcować z miłością do innych i od innych. Do tego jest potrzebna wolność osobista.
Aby pokonać tę pułapkę zazwyczaj potrzebna jest pomoc specjalistów. Weź pod uwagę, że trzeba zmienić sposób myślenia, zaakceptować pewne rzeczy, nauczyć się pewnych umiejętności ( chociażby radzić sobie ze złością, nauczyć się na nowo rozmawiać, zmienić pewne poglądy, czasem radzić sobie z własnym cierpieniem.
Osoby krzywdzone w swojej rozpaczy słusznie szukają pomocy na zewnątrz ponieważ są one słabsze. To z kolei powoduje, że sprawca czuje się zdradzony i jeszcze bardziej wściekły. A ponieważ nie umie inaczej stosuje te same środki, które do tej pory dawały mu poczucie panowania nad sytuacją.
Interwencja policji lub innych instytucji często jest skutecznym sposobem na zatrzymanie przemocy i zwiększenie bezpieczeństwa osoby poszkodowanej. Czasem niestety jest niewystarczająca i mimo to toczy się dalej eskalacja przemocy i tragedia.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego